Загальна інформація
Нідерланди — західноєвропейська держава, відома своїми каналами, вітряками, тюльпанами, велосипедами, високим рівнем життя та ліберальною політикою. Офіційна назва — Королівство Нідерландів, до складу якого також входять заморські території в Карибському басейні: Аруба, Кюрасао, Сінт-Мартен, Бонайре, Саба і Сінт-Естатіус.
Країна розташована на узбережжі Північного моря й має стратегічно вигідне географічне положення між Бельгією та Німеччиною. Завдяки багатовіковій історії мореплавства та торгівлі Нідерланди стали одним із найбільш економічно розвинених регіонів Європи.
Столиця
Конституційна столиця — Амстердам, але уряд, парламент, королівський палац та інші головні державні установи розташовані в Гаазі.
Амстердам відомий своїми каналами, музеями (Рейксмузей, музей Ван Гога, Анни Франк), багатокультурністю, нічним життям і свободою. Це одне з найтуристичніших міст Європи.
Площа
Загальна площа Нідерландів становить приблизно 41 543 км², з яких значна частина — території, штучно відвойовані у моря (польдери).
Близько 27% території розташовано нижче рівня моря, а захист здійснюється за допомогою дамб, шлюзів і водоконтролю. Нідерланди — світовий лідер у сфері гідротехніки та екологічного управління водними ресурсами.
Населення
Станом на 2025 рік у Нідерландах проживає близько 17,9 мільйона осіб.
Країна має одну з найвищих щільностей населення в Європі. Велика частина жителів проживає в так званому Рандстаді — урбанізованому регіоні, що включає Амстердам, Роттердам, Гаагу й Утрехт.
Нідерланди — багатокультурна держава з численними громадами вихідців з Індонезії, Суринаму, Туреччини, Марокко та інших країн.
Адміністративний поділ
Нідерланди поділяються на 12 провінцій:
- Північна Голландія
- Південна Голландія
- Утрехт
- Зеландія
- Фрисландія
- Гронінген
- Дренте
- Оверейсел
- Гелдерланд
- Північний Брабант
- Лімбург
- Флеволанд
Кожна провінція має власний уряд і адміністрацію, але в основному виконує функції місцевого врядування. Окрім європейської частини, до королівства входять автономні карибські території.
Державний устрій
Нідерланди — конституційна монархія з парламентською демократією.
- Король Віллем-Олександр — глава держави з обмеженими політичними повноваженнями
- Прем’єр-міністр — очолює уряд та фактично здійснює виконавчу владу
- Генеральні штати (парламент) — двопалатний орган, до складу якого входять Перша та Друга палати
Конституція гарантує права і свободи громадян, а судова система є незалежною. Система врядування відзначається стабільністю, прозорістю та консенсусом.
Валюта
Офіційна валюта — євро (EUR), яку країна запровадила у 2002 році, відмовившись від нідерландського гульдена.
Нідерланди мають розвинену змішану економіку, що базується на:
- міжнародній торгівлі (порт Роттердам — найбільший у Європі)
- аграрному експорті (друга країна-експортер продовольства у світі)
- фінансах, логістиці, ІТ
- переробці нафти та газу
Також Нідерланди входять до числа найбільш інноваційних країн світу.
Мова
Офіційна мова — нідерландська.
У провінції Фрисландія офіційним статусом також користується фризька мова.
Крім того, багато громадян вільно володіють англійською, яка широко викладається у школах і використовується в бізнесі. У прикордонних регіонах поширені також німецька та французька.